Witam.
Chciałem polecić państwu moim zdaniem najlepszą grę ekonomiczną w jaką miałem przyjemność zagrać, czyli Capitalism 2. Gra ta, tak jak w przypadku farmersów polega głównie na maksymalizacji swojego majątku, jednak oferuje nieporównywalnie większe możliwości. Jako że jest ona strategią czasu rzeczywistego wszystkie decyzje podejmujemy na bieżąco, co uważam za dużą zaletę. Mimo to że gra ma soje lata (premiera w Polsce - 28.04.2002), działa nawet pod Vistą, posiada również tryb mulitplayer (niekoniecznie działający pod Vistą) pozwalający na grę do 7 osób. Samą grę można za parę zł kupić na allegro, lub pobrać w drugim wyniku wyszukiwania capitalism 2 na google.
Nie będę tu opisywać tego, w co najlepiej inwestować, gdyż dróg do sukcesu jest bardzo wiele, za to postaram się wypisać to, w co możemy.
Możemy zająć się wytwarzaniem w fabrykach aż 92 różnych półproduktów i produktów (różniących się złożonością i wymaganymi surowcami), powstających z 22 surowców (pochodzących z kopalni czy farm), a gotowe produkty możemy sprzedawać w domach towarowych lub specjalistycznych sklepach (12 rodzajów). Oczywiście każdy z tych 124 towarów możemy sprzedawać konkurencji (jeśli znajdziemy chętnego), jak również kupować od innych firm czy opcjonalnie dostępnych portów. Wydajność naszych parowników poprawiamy stosując szkolenia - indywidualne (dla 1 fabryki, sklepu itp.) lub dla wszystkich pracowników jednocześnie.
Wpływ na to jak dobrze nasz produkt się sprzedaje ma wiele czynników, jak: cena, konkurencja, jakość produktu, reklama, popyt mieszkańców, odległość sklepu od centrum.
Na jakość produktu wpływa (w różnym stopniu) jakość stosowanych surowców, czy półproduktów, oraz technologia produkcji. Technologię tą rozwijamy w centrach badawczych, gdzie również można odkryć kilka nowych produktów.
Mamy do wybór 3 strategie reklamy: indywidualna dla każdego produktu (standardowa), jedna dla grupy produktów (np. sprzętu komputerowego), lub jedna dla wszystkich produktów - czyli wpływ reklamy na sprzedaż wszystkich produktów jest taka sama. Oraz 3 media: gazeta, radio, telewizja, które również możemy kupić.
Ciekawą możliwością jest prywatne znakowanie towarów, czyli sprzedawanie towarów konkurencji pod własną marką Sprzedaż, produkcja, farmerstwo i wydobywanie surowców.
To jeszcze nie wszystko co oferuje gra. Zarabiać możemy wynajmując apartamenty czy budynki handlowe. A teraz najlepsze

Wszystkie firmy w grze notowane są na giełdzie, a wyceny akcji dość wiernie odzwierciedlają stosunek zysku/akcję. Giełda pozwala nam zarabiać na różnicach kursów, dywidendach, czy nowych emisjach akcji, a gdy posiadamy odpowiednie udziały w firmie konkurencji możemy przejąć ją i połączyć z naszą.
Kiedy już nasza firma się dostatecznie rozrasta, możemy zatrudnić zdolnych pracowników na stanowiskach Chief Operating Officer (najbardziej przydatna osoba, gdyż zajmuje się min. ustalaniem cen), Chief Marketing Officer (reklama), Chief Technical Officer (handel technologiami).
Oprócz majątku firmowego mamy jeszcze do dyspozycji majątek gracza (szefa firmy), co jest ciekawym celem np. dla gier online, gdyż wymusza dzielenie się zyskiem firmy, a jednocześnie ogranicza stosowanie nowych emisji akcji.
Są chętni do gry multiplayer?